Podczas upałów ciężko jest wytrzymać na nasłonecznionym tarasie. Zakup dużej markizy tarasowej, z napędem silnikowym lub ręcznym, to rozwiązanie mające coraz więcej zwolenników. Pozwala stworzyć zacieniony kąt i dalej cieszyć się ogrodem. Jak dokonać wyboru?

1. Dlaczego warto kupić markizę lub zadaszenie?

Markiza ma wiele praktycznych funkcji, które w pełni uzasadniają jej zakup:

- Duże płótno, często z poliestru lub akrylu, działa jak prawdziwa tarcza termiczna i odbija większość płomieni słonecznych i ciepła podczas upału. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie, jeśli chcemy, by dzieci mogły bezpiecznie bawić się na zewnątrz.

- Podobnie jak weranda, markiza elektryczna tworzy przestrzeń pośrednią pomiędzy domem a ogrodem, zwiększając powierzchnię użytkową.

2. Wymiary i ustawienie markizy

W celu optymalnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, warto kupić markizę lub zadaszenie tarasowe o szerokości co najmniej równej zakrywanej powierzchni, a nawet większej. Dzięki temu zyskujemy więcej cienia i możemy cieszyć się nim przez cały dzień, pomimo zmian kąta nasłonecznienia.

Markiza elektryczna znanych marek ma standardowe rozmiary, szerokość od 3 do 6 metrów i długość (głębokość) do 4 metrów. Pamiętajmy jednak, że można wybrać model na miarę, szczególnie w przypadku nietypowego tarasu lub balkonu.

3. Kaseta czy półkaseta?

Markiza elektryczna z pełną kasetą pozwala na schowanie całego płótna wraz z mechanizmem w zamkniętej, ładnej kasecie mocowanej do ściany nad tarasem. Po uruchomieniu silnika kaseta otwiera się i rozwija płótno. Taki rodzaj markizy jest bardzo estetyczny i praktyczny: markiza jest chroniona przez czynnikami atmosferycznymi, zachowuje piękny wygląd i jest trwalsza.

Markiza automatyczna z półkasetą, również chroni płótno i elementy silnika przed czynnikami atmosferycznymi. Ramiona markizy pozostają natomiast na wierzchu i mogą się szybciej niszczyć. Markiza w półkasecie jest za to tańsza i łatwiejsza w montażu.

4. Ręczna czy z napędem?

Choć modele z napędem stanowią dziś większość oferty, markiza ręczna wciąż jeszcze ma wielu zwolenników. Nie posiada silnika, dzięki czemu jest lżejsza i ma mniej ograniczeń co do masy i środków montażu. Model ręczny uruchamia się najczęściej za pomocą korby, co umożliwia łatwe zwinięcie i rozwinięcie w kilka sekund. Markiza ręczna chętnie wybierana jest ze względu na niższą cenę.

Dobrze sprawdza się jako markiza balkonowa, na niewielkiej powierzchni i do okazjonalnego użytku.

5. Zadaszenie ogrodowe

Zadaszenie ogrodowe z PVC to stała konstrukcja pozwalająca osłonić przestrzeń w ogrodzie przed złą pogodą i słońcem. Modele te można dostać w niewielkiej cenie i doskonale sprawdzą się jako sposób na odgraniczenie przestrzeni w ogrodzie.

Zadaszenie można łatwo przymocować do ściany domu lub szopy ogrodowej za pomocą zwykłych wkrętów.

6. Ile kosztuje markiza lub zadaszenie ogrodowe?

Zakup markizy to spory wydatek, dlatego warto dokonać świadomego wyboru i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. Może on również dokonać jej montażu. Cena markizy z napędem i kasetą lub półkasetą wynosi około 2000-3000 zł, w przypadku produktów premium trzeba liczyć dwa razy tyle.

Zwykłe zadaszenie dostaniemy już za sto euro.

Zobacz bogatą ofertę markiz i zadaszeń w najlepszej cenie na vente-unique i skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz więcej informacji.

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów