Jak wybrać stelaż? Pytanie to pojawia się często, a odpowiedź na nie nie jest prosta. Stelaż wymieniamy co około 10 lat i wytrzymuje on 1/3 naszych ruchów podczas nocy. Należy zatem dokonać odpowiedniego wyboru! Dlaczego warto wymienić stelaż? Jaki stelaż wybrać pod kątem komfortu, twardości i naszych potrzeb? Zobacz również, jak pielęgnować i zainstalować stelaż, a także marki stelaży oferowane na Vente-Unique.com.

1. Dlaczego warto wymienić stelaż?

Często słyszymy, że dobry materac odpowiada za prawidłowy sen, natomiast stelaż często jest pomijany.
Stelaż utrzymuje około 1/3 ruchów śpiącego, w związku z czym stanowi uzupełnienie materaca.

Zapewnia wentylację materaca, ponieważ odbywa się ona od spodu, a podczas nocy wydzielamy około 0,4L wody (czyli 146L wody rocznie!), nie należy zatem zastępować stelaża drewnianą deską, ani umieszczać materaca na podłodze.

Zużyty stelaż skraca żywotność materaca, nawet jeśli jest on nowy. Dlatego istotny jest staranny wybór stelaża.

2. Jak wybrać stelaż?

Stelaż odgrywa rolę amortyzatora i umożliwia zapewnienie maksymalnego komfortu oraz podtrzymanie materaca.

2.1 Twardość stelaża

W zależności od pożądanej twardości możliwe są różne opcje

A. Stelaż listewkowy z regulacją twardości

Listewki składają się z kilku warstw drewna (przeważnie 7 warstw drewna topolowego), co zapewnia im sprężystość i elastyczność. Listewki te, występujące w większej liczbie niż klasyczne listwy, zapewniają precyzyjniejsze podparcie. Stelaż listewkowy zmniejsza twardość materaca.

B. Stelaż z litego drewna

Listwy z litego drewna są szersze i nie są elastyczne, co daje uczucie twardości. Ułatwiają one również usuwanie wilgoci. Stelaż z litego drewna zwiększa twardość materaca.

2.2 Opcje stelaża

A. Stelaże tapicerowane

Stelaże tapicerowane są pokryte tkaniną, by lepiej chronić materac. W tym przypadku wentylacja materaca jest jednak gorsza. W trosce o estetykę producent oferuje przeważnie stelaże tapicerowane dopasowane do pokrowca materaca.

B. Stelaż ze skrzynią

Stelaż ze skrzynią to świetne rozwiązanie na problemy z miejscem. Nie tylko pełni funkcję stelaża, ale oferuje też praktyczną przestrzeń do przechowywania.

C. Stelaże z funkcją relaksu

To rozwiązanie dla osób, które chcą, by stelaż dostosowywał się do ich ruchów. Stelaż ten jest uniwersalny i regulowany, zapewnia wiele korzyści dla zdrowia użytkownika, umożliwiając ręczne lub elektryczne przechylanie do różnych pozycji.

Stelaż listewkowy z funkcją relaksu

Jest on najbardziej zbliżony do tradycyjnego stelaża. Listewki zapewniają stopniowe i idealne podparcie punktów nacisku.

Stelaż płytkowy z funkcją relaksu


Ta nowa technologia zapewnia dopasowanie stelaża do każdego ruchu ciała dzięki wielokierunkowym płytkom, które poruszają się wraz z ciałem śpiącego. Często wyposażone są w suwaki umożliwiające dostosowanie twardości.

Stelaż listewkowo-płytkowy z funkcją relaksu

Łączą one obydwie technologie i pozwalają dopasowanie twardości do części ciała.

D. Ramy listewkowe

Są to metalowe ramy wyposażone w widoczne listewki. Mogą być używane jako dodatkowy stelaż lub umieszczane w ramie łóżka.

3. Jak pielęgnować stelaż?

Do odkurzenia stelaża można użyć odkurzacza lub szmatki z mikrofibry. W przypadku stelaży tapicerowanych najlepiej sprawdza się czyszczenie parowe. W przypadku uporczywych plam należy użyć specjalnych produktów. Codziennie dobrze przewietrz sypialnię, by usunąć wilgoć powstałą w nocy.

4. Marki stelaży

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów