Zbliżają się piękne dni, z pewnością chcesz cieszyć się nimi w ogrodzie lub na tarasie. Zestawy ogrodowe służą nam do przyjmowania przyjaciół w zielonym otoczeniu, natomiast leżak, szezlong czy fotel kokon to sposób na spokojne, pełne relaksu popołudnie. Jak dokonać właściwego wyboru?

1. Leżak: dlaczego jest niezbędny?

Niedrogi leżak to prosty, funkcjonalny i elegancki mebel do ogrodu lub na taras. W zależności od modelu i stopnia nachylenia możesz na nim usiąść lub wyciągnąć się wygodnie z książką lub drinkiem.

Leżak ogrodowy można z łatwością przenieść i schować na zimę, bo ma on mnóstwo zwolenników ceniących sobie komfort w ogrodzie.

2. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje leżaków?

Leżak może mieć bardzo różne formy. Wyróżniamy głównie:

- Leżak płaski, złożony z poziomej powierzchni i regulowanego oparcia.
- Leżak w kształcie S, który dostosowuje się do kształtu ciała i oferuje wygodne podparcie lędźwi i nóg.

Konstrukcja leżaka może być wykonana z drewna, aluminium lub PVC. Główną zaletą leżaka aluminiowego jest elegancja i lekkość, dzięki czemu łatwiej się go przestawia niż na przykład leżak drewniany. PVC jest najmniej estetyczne, ale też najtańsze.

Samo siedzisko może być wykonane z drewna i pokryte materacem. Jednak większość nowoczesnych modeli to leżaki z technorattanu lub tekstylenu, materiału z włókien PVC, elastycznych i wytrzymałych. Warto też pamiętać, że stary, dobry leżak rattanowy wciąż jeszcze cieszy się popularnością w wielu domach.

3. Stały czy składany?

Leżak składany jest bardzo praktyczny, ponieważ można bez problemu ustawić go przy ścianie lub w szafie , natomiast model stały wymaga więcej miejsca, w szczególności leżak 2-osobowy. Jeśli kupujesz 3 lub 4 sztuki w zestawie, lepiej zdecydować się na model składany!

4. Jakie akcesoria oferuje leżak?

Niektóre modele zawierają gotowe do użycia siedzisko. Inne mają twardą powierzchnię i wymagają zakupu materaca. Główną zaletą tej konfiguracji jest to, że możesz swobodnie wybierać styl i kolor, a nawet zmieniać je co sezon. Materace i poduszki na leża są łatwe w utrzymaniu, jeśli regularnie chowasz je do pokrowców.

Zakup pokrowca na leżak, który zakryje cały mebel, zapewni ochronę przed złą pogodą i przedłuży jego żywotność.

Niektóre modele wyposażone są w parasole i zapewniają ochronę przed słońcem. To dobre rozwiązanie, jeśli mamy wrażliwą skórę!

5. Szezlongi i fotele w kształcie kokonu

Jeśli leżaki Ci nie wystarczą i marzysz o prawdziwym ogrodowym salonie, rozważ zakup szezlonga, z dużą poziomą ławką, lub fotela typu kokon, idealnego na relaks.

Mają one przeważnie elegancką konstrukcję z technorattanu i poliestrowe poduszki, zapewniają wyjątkowy komfort i mogą zawierać praktyczne akcesoria, takie jak modułowy stolik kawowy. Od biało-beżowego po szaro-antracytowy, z pewnością wybierzesz odcień zgodny z Twoimi upodobaniami i klimatem tarasu lub ogrodu.

***

Jeśłi nie masz jeszcze leżaka, nie możesz do końca cieszyć się ogrodem. Vente Unique pomoże Ci wybrać najlepszy model.

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów