Telewizor to często centralny punkt salonu lub pokoju dziennego, warto go uwzględnić przy tworzeniu harmonijnej aranżacji. Bez względu na to, czy chcemy ukryć telewizor w jego otoczeniu, czy też go wyeksponować, istotny jest wybór szafki RTV dostosowanej do wystroju i posiadanego budżetu. Jakie są kryteria wyboru szafki RTV i jak dobrać mebel dostosowany do naszych potrzeb? To trudniejsze, niż się wydaje! Oto wskazówki Vente Unique.

1. Jakie rozmiary powinna mieć szafka RTV?

Niektórzy preferują minimalizm, inni natomiast uwielbiają zamaszystość. Tak naprawdę każdy wybór będzie uzasadniony, o ile szafka będzie pasowała do wnętrza. Zasadniczo zaleca się wybór modelu, którego długość jest co najmniej równa długości ekranu, dzięki czemu uzyskamy lepszy efekt.

Wszystko zależy od naszych upodobań i od umiejscowienia nóżek telewizora — mniejsza szafka pasuje do telewizorów z nóżkami na środku, natomiast ława RTV sprawdzi się w przypadku nóżek na brzegach. Pamiętajmy też o sprawdzeniu głębokości nóżek: szkoda byłoby kupić zbyt płytką szafkę!

Wymiary mebla nie powinny utrudniać odpowiedniego cofnięcia się od ekrany: należy liczyć co najmniej trzykrotność przekątnej ekranu czyli nieco ponad 3,5 m w przypadku ekranu 50-calowego. Pamiętajmy jednak, że wymagana minimalna odległość została obniżona dzięki wprowadzeniu nowych ekranów, mniej agresywnych dla ludzkiego oka.
Zwróć też uwagę na wysokość ekranu, musi być ona równa lub większa niż wysokość siedziska widza. Jakość obrazu zależy także od kąta widzenia. Niezwykle ważną kwestią jest technologia ekranu: ekrany plazmowe i OLED mają szerszy kąt widzenia niż popularne ekrany LCD.

Najlepsza szafka RTV zależeć będzie również od tego, czy oglądasz telewizję siedząc przy stole, czy też leżąc na sofie!

2. Telewizor stojący czy wiszący?

Szafki RTV różnią się od siebie, umożliwiają postawienie lub zawieszenie telewizora. Przykładami są ławy RTV, uchwyty ścienne umożliwiające zawieszenie ekranu lub też narożne szafki RTV.
 
Ścienna szafka RTV to z pewnością dobry wybór. Minimalistyczna i dyskretna, umożliwia przymocowanie ekranu do ściany, nie zabierając miejsca na podłodze. Wymaga jednak wywiercenia otworów w ścianie i użycia odpowiednich mocowań, rzadko dostarczanych ze sprzętem. Wady tej nie ma rzadszy model ścienny, z ramieniem, na końcu którego mocuje się telewizor.

Szafki wiszące mają jednak mniej schowków niż klasyczna niska szafka lub ława RTV. Schowki oferowane przez te meble są niezwykle użyteczne. Można w nich schować dekoder TV, konsole do gier, czytniki Blu-ray i inne urządzenia. Konfiguracje oferowane obecnie przez producentów, takie jak szafki narożne czy ławy, ułatwiają wbudowanie schowków.

Jeśli masz dużo miejsca, dobrze wybrać zestaw mebli RTV, które łączą estetykę i funkcjonalność dzięki licznym schowkom.

3. Jaki materiał wybrać?

Wybór materiału na szafkę RTV ma wpływ na wygląd mebla i jego utrzymanie.
 
Proponujemy meble wykonane z przeróżnych materiałów, takich jak drewno i płyta wiórowa, ale też szafki RTV z metalu, hartowanego szkła czy rattanu, które nadadzą oryginalności każdemu wystrojowi, również klasycznemu. Na Vente Unique znajdziesz szeroki wybór modeli o nowoczesnym lub tradycyjnym wzornictwie, a także meble w stylu skandynawskim, etnicznym czy vintage.
 
Materiały, z których wykonano szafki, mają różne właściwości. Szafka szklana może być mniej odporna na uderzenia, ale wystarczy przetrzeć ją szmatką nasączoną płynem do mycia szyb, by odzyskała swój blask.

Konserwacja szafki RTV z drewna wymaga więcej uwagi – kurz należy wytrzeć miękką szmatką, zastosować odżywczy wosk... Troska ta zaprocentuje, ponieważ drewniane meble uważana są za bardzo trwałe. Świetnym wyborem będą też kółka, dzięki którym bez problemu zamieciesz lub odkurzysz podłogę!

4. Dźwięk, korytka kablowe... Jakie opcje dobrać do szafki RTV?

Wiele szafek RTV posiada obecnie słupek na kable lub maskownicę, dzięki którym ukryjesz mało estetyczne przewody niezbędne do działania sprzętu RTV. To świetna opcja, dzięki którym pożegnasz się ze stosem kabli!
 
Inne opcje sprawiają, że całość wygląda dyskretniej i bardziej elegancko. Są to na przykład liczne schowki (szuflady, wnęki, półki…), w których schowasz urządzenia takie jak odtwarzacz DVD, router, dekoder czy konsolę.
 
Niektóre szafki RTV oferują wbudowane głośniki, dzięki którym możesz zrezygnować z dodatkowego nagłośnienia i zmniejszyć liczbę przedmiotów.
 
Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Ci dokonać wyboru. Teraz jesteś gotowy na obejrzenie naszego wyboru niedrogich, ładnych i trwałych szafek RTV!

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów