×
Wyniki wyszukiwania: Zamknij
Katalogi
Żaden katalog nie odpowiada Twojemu wyszukiwaniu
    ProduktyZobacz wszystkie produkty
    Brak produktów pasujących do Twojego wyszukiwania
      Koszyk
      Każdy dekorator wnętrz wie, że światło odgrywa kluczową rolę w podkreśleniu wielkości i wystroju pomieszczenia. Oto nasze porady, dzięki którym dopasujesz oświetlenie do swojego wnętrza.

      1. Dlaczego warto wymienić lampę?

      Powodów do wymiany źródła światła może być kilka.
       
      • Estetyka :
      W wystroju ogromne znaczenie ma spójność. Jeśli chcesz zmienić styl pomieszczenia lub się przeprowadzasz, dobrze jest dopasować do siebie elementy i wybrać jeden styl. Zatem jeśli zdecydujesz się na wystrój designerski, wybierz również designerską lampę. Jeśli wolisz wystrój etniczny, postaw na lampę egzotyczną, natomiast jeżeli preferujesz skandynawski klimat, zdecyduj się na lampę w nordyckim stylu. Dzięki temu efekt będzie doskonały!
       
      • Zmiana oświetlenia we wnętrzu:
      Twoje wnętrza wydają Ci się ciemne? W takim wypadku możliwe, że musisz zmienić oświetlenie. Jeśli wnętrze jest za ciemne, potrzebne będzie mocniejsze światło. Jeśli natomiast światło jest za mocne, być może potrzebujesz stonowanego oświetlenia. Jeśli dotyczy Cię jedna z tych sytuacji, masz kilka rozwiązań do wyboru: zakup mocniejszego lub słabszego oświetlenia, zwiększenie lub zmniejszenie liczby źródeł światła.
       
      • Dostosuj wymiary lamp do rozmiaru pomieszczenia :
      Przeprowadzasz się i nowe pomieszczenia mają inne rozmiary? Dopasuj wymiary lamp do rozmiaru pomieszczeń. Na przykład w przypadku niskich sufitów wybierz lampę stojącą, by zachować wysokość do sufitu. Natomiast jeśli pomieszczenie jest niewielkie, wybierz żyrandol, by zachować jak najwięcej miejsca na podłodze.

      2. Jaki rodzaj lampy wybrać w zależności od potrzeb?

      Rodzaje i style lamp będą różnić się w zależności od potrzeb.

      2.1 Jakie są rodzaje lamp?

      A. Lampa stojąca

      Łatwa w montażu lampa stojąca dostępna jest w przeróżnych kształtach, materiałach i stylach. Stanowi prawdziwy element dekoracyjny. Lampa stojąca może być użyta jako uzupełnienie innego źródła światła, by zapewnić stonowane oświetlenie lub oświetlić ograniczoną przestrzeń.

      Niektóre lampy stojące można przechylać, co zapewnia dokładne ukierunkowanie światła.

      B. Żyrandole

      Żyrandole to źródła światła zawieszane na suficie. Dzięki nim możemy zaoszczędzić miejsce na podłodze. Żyrandole mogą mieć kilka źródeł światła (kilka żarówek) lub tylko jedno.

      C. Lampa podłogowa

      Lampa podłogowa jest niezwykle praktyczna, ponieważ można ją łatwo przenosić, sprawdzi się w każdym wnętrzu i może służyć jako główne źródło światła. Czasami lampy podłogowe wyposażone są w ściemniacz, który pozwala zmienić natężenie światła i stworzyć dowolny klimat.

      Zobacz nasze lampy stojące z ruchomą główką, dzięki którym jeszcze lepiej oświetlisz wnętrze!

      2.2 Jaki styl lampy wybrać w zależności od pożądanego klimatu?

      A. Lampa designerska

      Proste kształty i metaliczne kolory lamp designerskich stworzą minimalistyczną atmosferę we wnętrzu.

      B. Lampa skandynawska

      Lampy skandynawskie wnoszą przytulność do wnętrza. Mają neutralne i pastelowe odcienie, lub też są szaro-białe, łączą jasne drewno ze złotymi i miedzianymi elementami, dzięki czemu rozświetlą Twoje wnętrze.

      C. Lampa industrialna

      Lampy industrialne łączą surowe materiały takie jak metal czy drewno, w stylu starych fabryk Nowego Jorku. Odtwarzają klimat amerykańskich loftów,oferując filmowe lampy stojące w nowojorskim stylu.

      D. Lampy etniczne i egzotyczne

      Lampy etniczne i egzotyczne to lampy podłogowe, żyrandole czy lampy stojące wykonane z drewna egzotycznego,będące zaproszeniem do podróży.

      E. Lampy nowoczesne

      Do współczesnego wnętrza wybierz nowoczesną lampę, która nada pomieszczeniu nowego klimatu.

      2.3 Jaką lampę wybrać w zależności od pomieszczenia?

      Dobrze jest dostosować źródło światła do pomieszczenia, w którym chcesz je zamontować.
      • Miejsce relaksu :
      W miejscach relaksu takich jak sypialnia czy salon światło nie musi być mocne, czasem nawet lepiej wybrać stonowane oświetlenie,by ułatwić odpoczynek i relaks. Do takiego wnętrza najlepiej wybrać rozproszone światło zapewniane przez żyrandol z kilkoma żarówkami, dzięki któremu oświetlisz dużą przestrzeń w niezbyt mocny sposób. Możesz również postawić na pośrednie oświetlenie, ustawiając lampy na bufetach lub przy sofie. Kącik telewizyjny ma specjalne wymagania. Wybierz lampę z abażurem, który zmniejszy jasność obrazów i zapewni oczom odpoczynek.
       
      • Pomieszczenia, w których ma miejsce duża aktywność :
      W pomieszczeniach, w których nasza aktywność wymaga mocnego oświetlenia w celu ułatwienia codziennych czynności, najlepiej sprawdzi się bezpośrednie, silne i regulowane światło. Do kuchni wybierz żyrandol, który możesz skierować na wykonywaną czynność. Do pomieszczeń takich jak gabinet, gdzie dobre światło niezbędne jest do czytania, świetnie sprawdzą się regulowane lampy na biurko lub lampy stojące. W tych pomieszczeniach można łatwo zwiększać liczbę źródeł światła. Na przykład umieścić kilka żyrandoli nad blatem roboczym.
       
      • Przejścia :
      W przedpokojach lub korytarzach sprawdza się ogólne oświetlenie, które oświetli całą przestrzeń. Wybierz żyrandol wyposażony w wyłącznik umieszczony obok drzwi, by ułatwić poruszanie się. Jeśli masz miejsce, możesz też dodać lampę podłogową lub stojącą, któ®a stworzy ciepłą atmosferę.


       
      Oto małe zestawienie rodzajów oświetlenia używanych w zależności od pomieszczenia w domu:

      Pomieszczenie/Rodzaj oświetlenia Lampa podłogowa Żyrandol Lampa stojąca
      Salon A B A
      Jadalnia A A C
      Kuchnia C C A
      Sypialnia B B A
      Przedpokój/korytarz B C C
      Gabinet C B A
       
      A : Idealne
      B : Raczej odpowiednie
      C : Nieodpowiednie

      3. Jak uruchomić i jak czyścić lampę?

      Aby odpowiednio zamontować lampę, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przedstawiamy je poniżej.

      3.1 Działanie

      • Żarówki :
      Przed zamontowaniem lampy, często trzeba do niej dokupić odpowiednią żarówkę. Pamiętaj, by sprawdzić żarówki przeznaczone do lampy. Są one podzielone wg indeksu A do G w zależności od wydajności energetycznej, żarówki A są najbardziej wydajne.
       
      • Instalacja elektryczna i gniazdko
      W niektórych mieszkaniach sufity nie są wyposażone w kable elektryczne. W takim wypadku nie można zamontować żyrandola, lepiej jest wybrać lampę podłączaną do gniazda: podłogową lub stojącą.
       
      Do działania lampy wystarczy gniazdo i włącznik.!

      3.2 Pielęgnacja

      Oto kilka porad dotyczących pielęgnacji i czyszczenia lamp:
      • Żyrandole:
      Czyszczenie żyrandola nie jest łatwe. Jeśli to możliwe, zdejmij go przed czyszczeniem. Jeśli jest to zbyt skomplikowane, ustaw bezpiecznie drabinkę i odłącz prąd. Do czyszczenia możesz użyć ściereczki z mikrofibry. Do szklanych elementów użyj szmatki nasączonej spirytusem.
       
      • Abażur z tkaniny :
      Abażury z tkaniny wymagają więcej uwagi, by uniknąć powstawania obwódek i by kurz nie wniknął we włókna. Do wyczyszczenia plamy użyj miejscowo mydła. Jeśli mydło nie pomoże, użyj szmatki nasączonej amoniakiem.
      •  Lampy metalowe :
      Do czyszczenia lamp metalowych dobrze jest je odłączyć i zamiast wody użyć płynu do szyb. Połysku nadasz im za pomocą kilku kropel oleju spożywczego.
       
      •  Lampy drewniane :
      Lampę z woskowanego drewna czyść za pomocą mikrofibry, która usunie kurz i nada lampie połysku. W przypadku lamp z surowego lub białego drewna najlepiej sprawdzi się szczoteczka do zębów namoczona w gorącej wodzie i czarnym mydle. Lampy z drewna tekowego, sosnowego, orzechowego, wiśniowego lub dębowego czyść szczoteczką do zębów nasączoną wybielaczem.
       

      Zobacz także:

      Porada
      Przewodnik zakupów
      Przewodnik zakupów
      Przewodnik zakupów