Wybór umywalki łazienkowej powinien być niezwykle staranny, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę zarówno aspekty praktyczne, jak i pewne poczucie estetyki. Jaki materiał, format i wymiary? Vente Unique proponuje kompletny przewodnik dotyczący wyboru umywalki i urządzenia małej łazienki.

1. Jakie są poszczególne rodzaje umywalek?

Na rynku istnieją różne rodzaje umywalek. W zależności od układu łazienki możesz wykonać mniej lub bardziej swobodnego wyboru.

- Umywalka podblatowa umieszczana jest w szafce łazienkowej posiadające przewidziany do tego otwór. Jest to najbardziej rozpowszechniony format. Możesz kupić umywalkę podblatową razem z szafką lub zdecydować się na inny model, sprawdzając dokładnie wymiary.

- Umywalka nablatowa mocowana jest na szafce lub blacie, a nie pod nim. Umywalki nablatowe są uznawane za modny i elegancki wybór do nowoczesnej łazienki.

- Umywalka na nóżce stoi bezpośrednio na podłodze. Nie wymaga żadnych mebli podporowych i idealnie nadaje się do stworzenia czystej i minimalistycznej atmosfery w łazience.

2. Jaki materiał na umywalkę wybrać?

Materiał użyty do wykonania nowoczesnej umywalki definiuje w dużej mierze jej styl, ale także łatwość utrzymania i trwałość. Klienci najczęściej wybierają jedną z trzech opcji:

- La umywalka ceramiczna jest najpopularniejsza i najpowszechniej dostępna. Rzadko jest dostępna w kolorze innym niż biały, natomiast na rynku istnieje wiele rozmiarów. Umywalkę taką czyści się za pomocą gąbki, jest ona bardzo wytrzymała.

- Umywalka z żywicy zapewnia większą różnorodność stylistyczną i kolorystyczną, a przy tym posiada te same zalety co żywica.

- Umywalka kamienna jest elegancka, ale również ciężka i trudniejsza w montażu. Dostępna jest we wszystkich formatach i wymaga bardziej skomplikowanej konserwacji. Marmurowe umywalki to oddzielny rodzaj, który wnosi prestiż do łazienki.

Szkło i stal nierdzewna są czasem używane w oryginalnych i nietypowych modelach.

3. Jakie wymiary?

Czy lepiej wybrać szafkę na pojedynczą umywalkę czy też od razu zainstalować podwójną umywalkę ? Oczywiście, wszystko zależy od tego, ile masz miejsca, ale także od Twoich potrzeb. Podwójną umywalkę zaleca się, gdy z łazienki korzysta jednocześnie kilka osób. To świetna oszczędność czasu na co dzień!

Mała, okrągła umywalka dla jednej osoby albo duży model: rozmiary wahają się od 50 do 120 cm.

4. Jaki styl wybrać?

Tradycyjna umywalka prostokątna to wciąż najczęstszy wybór, przy czym dostępna jest również w bardziej subtelnych i oryginalnych wersjach. Zaczynają ją jednak wypierać umywalki stojące, o okrągłym lub owalnym kształcie, a nawet w formie kropli wody.

Znaczenie dla wyglądu ma nie tylko kształt, ale również zestaw kolorystyczny i materiały. Ceramika może być wykorzystana do pięknej umywalki imitującej miedź, natomiast żywica i błyszczące baterie sprawdzą się w przypadku umywalki industrialnej.

5. Ile kosztuje umywalka?

Umywalki są dostępne w przeróżnych cenach. Jeśli wystarczy Ci prosty model, na przykład biała, ceramiczna umywalka, kupisz ją już za 310 lub 360 zł. W przypadku bardziej eleganckiego i wyrafinowanego modelu lub umywalki na nóżce, cena może się podwoić, a nawet potroić.

Wiesz już, jakiej umywalki szukasz? Wybierz coś dla siebie na Vente Unique i koniecznie sprawdź kompletny przewodnik po zakupie i pielęgnacji mebli łazienkowych !

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów