Trudno jest przechowywać wszystkie narzędzia potrzebne do pielęgnacji ogrodu w garażu lub piwnicy, w tym oczywiście kosiarkę do trawy czy inne nieporęczne urządzenia. Rozwiązanie? Oczywiście szopa ogrodowa! Pamiętaj jednak, by wybrać model zgodny z Twoimi potrzebami i lokalnymi przepisami

Jaki materiał wybrać?

Automatycznie pojawia się w naszych głowach obraz drewnianej szopy ogrodowej, przypominającej górski domek, model ten wciąż cieszy się największą popularnością. Ta praktyczna i estetyczna szopa dobrze wygląda w ogrodzie, ale wymaga więcej konserwacji niż inne warianty.
Metalowa szopa ogrodowa przypominająca mini hangar rolniczy może nie zachęcać na pierwszy rzut oka, ale rekompensuje swój kiepski wygląd łatwością montażu, trwałością i niemal zupełnym brakiem konserwacji. Wreszcie, szopa ogrodowa z PCV może być dobrym kompromisem, jeśli zdecydujemy się na imitację drewna. Należy jednak pamiętać, aby wybrać wysokiej jakości PCV, które będzie odporne na szkodliwe i odbarwiające działanie promieni UV. To również świetne rozwiązanie, by zabezpieczyć swoje cenne narzędzia przed wilgocią!

Jaka powierzchnia?

Szopka czy chatka ogrodowa? Od mniej niż 5 m² do ponad 20 m², istnieje wiele dostępnych wersji, w zależności od tego, czy potrzebujesz małego schowka na narzędzia, czy też luksusowej przybudówki.

Pamiętajmy jednak, że wybór powierzchni warunkowany jest lokalnymi przepisami. Warto wybrać niedrogą szopę ogrodową o powierzchni nieprzekraczającej 5 m²: nie wymaga ona zgłoszenia. Między 5 a 20 m² obowiązuje zgłoszenie. Powyżej 20 m² konieczne jest pozwolenie na budowę, co wymaga większych formalności.

Pamiętaj też, by sprawdzić, czy nie obowiązują specjalne przepisy planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten może nakładać pewne wymagania estetyczne (obowiązkowa szopa drewniana, itp.).

Jaki dach wybrać?

Nachylenie dachu szopy ogrodowejma wpływ na jej wygląd. Dostępne są trzy warianty:

- Szopa ogrodowa z dachem dwuspadowym przypomina domek lub chatkę i oferuje bardziej harmonijną przestrzeń w środku.

- Szopa ogrodowa z dachem jednospadowym to czasem najlepszy wybór, szczególnie jeśli przylega ona do ściany.

- Szopa ogrodowa z płaskim dachem pozwala zmaksymalizować dostępną przestrzeń dzięki brakowi skosów. Jej bardziej złożona konstrukcja skutkuje wyższym kosztem i zwiększonym ryzykiem przeciekania.

Z podłogą czy bez?

Nie wszystkie szopy ogrodowe mają podłogę, możesz sporo zaoszczędzić, decydując się na niedrogą szopę ogrodową umieszczaną bezpośrednio na ziemi. Wszystko zależy od rodzaju i wartości przechowywanego sprzętu i przeznaczenia szopy.

Narzędzia i sprzęt powinny być zabezpieczone przed wilgocią? Nie chcesz wylewać wylewki pod szopą? Wybierz zatem model z podłogą. Drewno, PCV lub linoleum, dostępne są wszystkie rodzaje!

Ile kosztuje dobra szopa ogrodowa?

Od schowka po luksusową chatkę, szopy ogrodowe mogą mieć przeróżne ceny. Na prosty model wydasz od 675 do 1800 zł, przy czym szopy wyższej jakości mogą kosztować ponad 9000 zł.

Wiesz już, jak ma wyglądać Twoja nowa szopa ogrodowa? ? Skorzystaj z bogatej oferty dostępnej na Vente-Unique.

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów