Jak wybrać materac? To pytanie, na które wszyscy musimy sobie odpowiedzieć. Żywotność materaca wynosi około dziesięciu lat. a skoro w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, to powinniśmy dobrze przemyśleć nasz wybór przed zakupem. Dlaczego warto wymienić materac? Jaką technologię wybrać w zależności od pozycji spania, budowy ciała, potrzeb dotyczących komfortu i twardości materaca, niezależności miejsca do spania i rozmiarów? Zobacz również, jak pielęgnować i zainstalować materac, a także marki materacy oferowane na Vente-Unique.com.

1. Dlaczego warto wymienić materac?

Wymiana materaca to średnio dodatkowe 53 minuty snu w nocy !

Mikro-pobudki są rzadsze, ponieważ gdy wygodnie leżymy, rzadziej odczuwamy potrzebę zmiany pozycji.

Zasadniczo żywotność materaca wynosi 10 lat, co oznacza, że zakup tego produktu to inwestycja na 3650 nocy lub 30 000 godzin. Podczas tych kilku lat poruszamy się około 40 razy w ciągu nocy, zatem nasz materac i stelaż musi wytrzymać około 150 000 ruchów!

Wymiana materaca to także kwestia higieny: nocą produkujemy około 0,4 l potu czyli 146 litrów rocznie !!!

Kilka wskazówek dotyczących zużycia pokazujących, żemusisz wymienić materac :

  • Bolą Cię plecy en vous levant le matin
  • Wyczuwasz wgłębienia i wypukłości w materacu
  • Jeśli szwy są luźne lub pozrywane, wnętrze materaca również jest zużyte.
  • Twoje ciało mocno się zapada, gdy leżysz w łóżku
  • Po tym jak usiądziesz na brzegu materaca, nie wraca on do wcześniejszego kształtu.
  • Twój materac ma ponad 10 lat

2. Jak wybrać materac?

Materac ma kilka warstw:
  • A) Pokrowiec: tkanina pokrywająca materac. Może mieć powłokę chroniącą przed pleśnią, roztoczami i bakteriami.
  • B) Warstwa wierzchnia: są to warstwy materiały znajdujące się najbliżej ciała, między pokrowcem a rdzeniem.
  • C) Rdzeń (lub podparcie) : Jest to środkowa część materaca stanowiąca podparcie dla masy ciała. Stanowi najważniejsze kryterium przy wyborze materaca.

2.1 Rdzeń lub podparcie

Technologie: istnieją 3 rodzaje rdzenia: piankowy, lateksowy lub sprężynowy.

A. Pianka: dobry stosunek ceny do jakości.

Jak wybrać piankę?

Im większa gęstość pianki (w kg/m3), tym wyższa jakość materaca.

Pianka wiskoelastyczna (lub pianka z pamięcią kształtu) ≥ 50kg/m3

Dopasowuje się ona do kształtów ciała, zmniejsza punkty nacisku, dzięki czemu redukuje tarcie powodujące obracanie się podczas snu.

Pianka wysokoprężna od 30kg/m3 do 50kg/m3

Ma dużą gęstość i lepiej dopasowuje się do ciała niż pianka poliestrowa, zapewniając bardziej precyzyjne podparcie. Jest niezwykle elastyczna i zapewnia dynamiczny komfort.

Pianka polieterowa od 20 do 30kg/m3

Technologa ta może oferować dobry stosunek ceny do jakości. To dobry wybór, gdy nie mamy dużego budżetu lub też na dodatkowe łóżko.

Pianka Aérotex to technologia stworzona przez Dunlopillo.
Jest to połączenie gęstego, komórkowego lateksu i pianki poliuretanowej. Technologia ta ułatwia relaks i sen zapewniając wyjątkowy komfort użytkowania:
Bultex nano to technologia stworzona przez markę Bultex.

Bultex nano to najnowszej generacji materiał Bultex: wysoka sprężystość, mniejszy ciężar, niespotykane dotąd właściwości w zakresie komfortu i trwałości. Nowa struktura molekularna komórek zapewnia niezrównany komfort. To lekki materiał wysokiej jakości!

B. Lateks: zdrowy, elastyczny i niedeformujący się materac

Lateks to pianka pochodzenia roślinnego z drewna kauczukowego, istnieje również lateks syntetyczny. Jest to materiał naturalnie hipoalergiczny.
  • Zalety : Zdrowy, elastyczny i niedeformujący się lateks doskonale dopasowuje się do budowy ciała.
  • Jak wybrać? Jakość podparcia i twardość materaca rośnie wraz z gęstością lateksu (w kg/m3) i grubością bloku lateksowego.
  • Komórki lateksu zapewniają odpowiednią wentylację materaca i niezależność miejsca do spania. Zapewniają również podział materaca na strefy.
  • Dostępne są materace z lateksu połączonego z pianką i materace 100% lateksu.

C. Sprężyny: duża niezależność miejsca do spania i optymalna wentylacja

Zalety technologii sprężynowej:

Naturalnie wentylowane materace sprężynowe zapewniają doskonała higienę. Są niezwykle sprężyste, idealne dla osób, które mocno kręcą się w nocy.

Jak dokonać wyboru?

Jakość zawieszenia zależy od liczby sprężyn (w przypadku sprężyn dwustożkowych i kieszeniowych: im większa liczba sprężyn, tym bardziej precyzyjne podparcie) i od średnicy użytego włókna.

Istnieje kilka rodzajów sprężyn: sprężyny kieszeniowe, sprężyny dwustożkowe, sprężyny multi-active

Sprężyny kieszeniowe

Sprężyny kieszeniowe to zaawansowana technologia w dziedzinie materacy: Każda sprężyna znajduje się w zamkniętej kieszeni, dzięki czemu porusza się ona indywidualnie, zapewniając punktowe, precyzyjne podparcie i pełną niezależność miejsca do spania.

Sprężyny dwustożkowe lub Bonnelowe

Są to sprężyny w kształcie zwojów połączonych stalowymi drutami. Naturalnie wentylowane materace sprężynowe zapewniają doskonałą higienę. Niezwykle sprężyste, świetnie nadają się dla osób, które dużo ruszają się podczas snu.

Sprężyny Epeda

Sprężyny multispire: Ta opatentowana technologia złożona z szeregu sprężyn zapewnia aktywne podparcie ciała i optymalną wentylację, rozluźniając mięśnie. Nacisk ciała jest stopniowo absorbowany i oddawany.

Sprężyny multi-active: Ta opatentowana innowacja technologiczna składa się z z zawieszenia sprężynowego z amortyzatorami strefowymi i zapewnia aktywne podparcie ciała oraz jednorodne rozłożenie nacisku, oferując pełną niezależność miejsca do spania i optymalne rozluźnienie mięśni.

2.2 Różne rodzaje podparcia

Warstwa wierzchnia zapewnia natychmiastowy komfort po położeniu się. Komfort materaca zależy od jakości i ilości użytych materiałów: im grubsza jest warstwa wierzchnia i im więcej różnorodnych i szlachetnych materiałów wchodzi w jej skład, tym wyższej jakości jest materac.

Warstwa wierzchnia z pamięcią kształtu: pianka czy żel z pamięcią kształtu?

Pianka i żel wiskoelastyczny, najnowsze wynalazki w dziedzinie materacy, dopasowują się do kształtów ciała i zapewniają mięśniom kompletne rozluźnienie podczas snu. Zapomnij o bólach pleców przy wstawaniu z łóżka, zanurz się w relaksującym kokonie!

Różnica między pianką a żelem z pamięcią kształtu odczuwalna jest na poziomie temperatury.

Pianka z pamięcią kształtu utrzymuje ciepło, nadaje się zatem dla zmarzluchów lub w chłodniejsze rejony, natomiast żel z pamięcią kształtu ma te same zalety, ale daje uczucie chłodu przy dotyku, zatem sprawdzi się w ciepłych rejonach, lub jeśli w nocy jest Ci gorąco.

Warstwa wierzchnia z lateksu

Możesz połączyć korzyści lateksu (zmysłowe wrażenia przy dotyku, wysoką prężność, stopniowe zapadanie się, jednorodne podparcie na każdy mm² ciała, niezależność miejsca do spania) z inną technologią i w ten sposób zyskać liczne zalety. To świetny pomysł dla osób, którym gorąco w nocy i nie chcą materiału z pamięcią kształtu. Można połączyć na przykład warstwę wierzchnią z lateksu i rdzeń z pianki wysokoprężnej lub sprężyn kieszeniowych.

Strona letnia/strona zimowa

W celu zwiększenia komfortu możesz wybrać materac posiadający stronę zimową (zawsze po stronie z etykietą producenta), która zatrzymuje ciepło, oraz stronę letnią odprowadzającą wilgoć.

Warstwa wierzchnia z naturalnych materiałów

  • Bawełna : jest hydrofilowa, sprzyja wchłanianiu wilgoci i nie zatrzymuje ciepła.
  • Wełna : Zatrzymuje ciepło. Jest naturalnie sprężysta i zapewnia niezwykle wygodną warstwę wierzchnią.
  • Len : Znany od starożytności ze swej wytrzymałości i właściwości chłodzących.
  • Jedwab : Lekki i cienki jedwab to jeden z najlepszych naturalnych materiałów termoregulacyjnych, który ogrzewa zimą i chłodzi latem.

2.3 Pozycja podczas snu

Jaki materac wybrać, jeśli śpimy na boku, a jaki, jeśli dużo się poruszamy ?

>

Technologia sprężyn kieszeniowych najlepiej dostosowuje się do pozycji podczas snu. Wybierz najlepsze rozwiązanie: sprężyny kieszeniowe. Każda sprężyna znajduje się w zamkniętej kopercie, zatem poruszają się one osobno, zapewniając punktowe, precyzyjne podparcie i niezależnosć miejsca do spania.

Może wybrać także piankę wysokoprężną. W każdym wypadku jeśli dużo się ruszasz i śpisz z partnerem, unikaj sprężyn Bonnelowych, które oferują małą niezależność miejsca do spania.

Jaki materac wybrać, jeśli śpimy na plecach, a jaki w przypadku spania na brzuchu?

Lateks najlepiej dostosowuje się do pozycji ciała. Zapewnia zmysłowe wrażenia przy dotyku, wysoką prężność, stopniowe zapadanie się, jednorodne podparcie na każdy mm² ciała, niezależność miejsca do spania.

Jeśli śpisz na brzuchu, unikaj materacy z warstwą wierzchnią z pianki z pamięcią kształtu, zdecyduj się raczej na żel z pamięcią kształtu.

2.4 Komfort i twardość

Ile czasu potrzeba, by ocenić komfort materaca?

Właściwie nie da się ocenić komfortu materaca, kładąc się na nim na kilka minut w sklepie, w ubraniu i butach. Nasze ciało potrzebuje kilku nocy, by przyzwyczaić się do nowego materaca.

Przede wszystkim wybierz materac o twardości dostosowanej do Twojej budowy.

Dzięki naszej tabeli, określisz twardość, która zapewni Ci najlepsze podparcie:

Jeśli masz inną sylwetkę niż Twój partner, wybierz materac zapewniający niezależność miejsca do spania.

Strefy twardości

Materace strefowe posiadają strefy dostosowane do każdej części ciała.

Zasada stref polega na zróżnicowaniu sprężystości w zależności od stref podparcia (miękko na poziomie nóg i głowy, twardo na poziomie miednicy) za pomocą pianek o różnej gęstości lub różnych sprężyn w celu utrzymania ciała w idealnie poziomej pozycji.

2.5 Niezależność miejsca do spania

Czy niezależność miejsca do spania ma duże znaczenie?

W ciągu nocy zmieniamy pozycję około 40 razy. By zapewnić sobie spokojny sen we dwoje, warto wybrać materac zapewniający niezależne miejsce do spania.

Im większa niezależność miejsca do spania, tym mniej czujemy ruchy osoby śpiącej obok. Kryterium to ma szczególne znaczenie, jeśli nasz partner bardzo się wierci lub ma inną niż my masę ciała i sylwetkę.

2.6 Jaki rozmiar wybrać?

1-osobowy

Śpisz sam i jesteś średnich rozmiarów: materac 90 x 190 cm wystarczy, chyba że potrzebujesz absolutnego komfortu i wolisz materac 2-osobowy. 90x190 cm to standardowy rozmiar dla dzieci i młodzieży.

2-osobowy standard

Im większy materac, tym mniej zakłóceń snu spowodowanych ruchami partnera. Jednak najpopularniejszym rozmiarem jest 140x190 cm.

3. Jak pielęgnować i zainstalować materac?

Pewne nawyki ułatwią Ci pielęgnację materaca i zachowanie jego komfortu przez długie lata:

Codzienne wietrz sypialnię

Materac i stelaż muszą oddychać i pozbywać się wilgoci ciała powstałej nocą.

Nowe pasy z tkaniny 3D optymalizują wentylację!

Wypełnienie materaca naturalnym lub egzotycznym włóknem, takim jak bambus, reguluje temperaturę łóżka i zapewnia doskonałe przenoszenie wilgoci.

4. Marki materacy

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów