Łóżka z funkcją relaks zapewniające komfort i elastyczność są obecnie niezwykle cenione i dostępne w wielu wariantach. Ręczny lub elektryczny mechanizm relaksacyjny, zawieszenie na listewkach i/lub płytkach, materac lateksowy lub z pianki z pamięcią kształtu — nie jest łatwo się w tym odnaleźć. Oto kilka porad, dzięki którym wybierzesz dla siebie idealne łóżko z funkcją relaks!

1. Dlaczego warto kupić łóżko z funkcją relaks?

Łóżko z funkcją relaks nie jest tanią inwestycją, często błędnie kojarzoną z osobami w starszym wieku. Zastanówmy się, dlaczego warto wybrać łóżko z funkcją relaks zamiast klasycznego, tańszego łóżka.

Łóżko z funkcją relaks składa się ze stelaża elektrycznego lub ręcznego oraz materaca, zapewnia wyjątkową modułowość, dzięki czemu ma liczne zalety i poprawia jakość snu.

To uniwersalne łóżko z możliwością regulacji zapewnia użytkownikowi leżącą lub siedzącą pozycję i optymalny komfort. To nie tylko miejsce, w którym śpimy, możemy tu też czytać, oglądać telewizję, odpoczywać. Możemy też dostosować stelaż do swoich potrzeb i zapewnić sobie doskonałą niezależność miejsca do spania.
Każdy z nas obraca się w nocy 30 do 40 razy, łóżko z funkcją relaks sprawi, że wiercący się partner nie będzie już Cię budził.

Konstrukcja łóżka jest również korzystna dla zdrowia. Uniesienie niektórych części ciała pomaga złagodzić ból pleców, napięcie mięśni oraz ułatwia krążenie krwi i oddychanie. Łóżko z funkcją relaks zapewnia komfort i zdrowy sen dzięki idealnej pozycji ciała.

2. Jak wybrać łóżko z funkcją relaks?

W zależności od modelu dostępnych jest kilka standardów: łóżka z 3 do 5 płaszczyznami spania są najbardziej popularne. Płaszczyzny spania umożliwiają nachylenie poszczególnych części ciała. Im więcej jest powierzchni nachylenia, tym większy jest nasz komfort, ponieważ stelaż dopasowuje się do poszczególnych części ciała. Należy również wziąć pod uwagę dwa inne elementy — materac i stelaż.

2.1 Materac

Dopasowuje się do zagięć spowodowanych przez stelaż, może być wykonany z pianki, lateksu lub ze sprężynami kieszeniowymi.

A. Komfortowa pianka

Materace z komfortowej pianki to najtańsza opcja. Najlepiej sprawdzi się wysokoprężna pianka o gęstości co najmniej 30kg/m3, jest ona najtrwalsza.

B. Pianka z pamięcią kształtu

Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy wybrać materac z pianki z pamięcią kształtu. Dopasowuje się ona do kształtów ciała, zmniejsza punkty nacisku, dzięki czemu redukuje tarcie powodujące obracanie się podczas snu. Zapewnia mięśniom pleców pełny relaks i zapobiega bólom po przebudzeniu.

C. Lateks

Materace lateksowe to także dobra alternatywa. Są zdrowe, elastyczne i nie deformują się. Komórki lateksu zapewniają odpowiednią wentylację materaca. Twardość materaca zwiększa się wraz z gęstością lateksu i grubością bloku lateksowego.
Możesz wybrać materac z lateksu połączonego z pianką lub materac w 100% z lateksu.

D. Sprężyny kieszeniowe

Jest to jedna z najlepszych technologii w dziedzinie sprężyn. Każda sprężyna znajduje się w kieszeni i może poruszać się niezależnie. Podparcie jest zatem punktowe i niezwykle precyzyjne. Technologia ta zapewnia wyjątkową niezależność miejsca do spania.

2.2 Stelaż

Z listewek, płytek lub z listewek i płytek, z napędem lub bez — możliwe są przeróżne warianty!

A. Rodzaj zawieszenia

Stelaż listewkowy strefowy

Stelaże listewkowe strefowe stanowią punkt odniesienia w przypadku stelaży z funkcją relaks i są najbardziej popularne. To dobry wybór, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, oferuje świetny stosunek jakości do ceny i zapewnia twarde podparcie pleców. Regulowane listewki zapewniają indywidualny komfort dzięki suwakom umożliwiającym dostosowanie ich twardości.
            
            Stelaż płytkowy

Jest to wariant najwyższej jakości, zapewniający niezrównany komfort. Każda płytka obraca się osobno, zapewniając punktowe podparcie wszystkich części ciała i zmniejszenie nacisku na konkretne strefy. W przeciwieństwie do listewek płytki są ruchome i zapewniają spersonalizowane podparcie. Technologia ta świetnie się sprawdza w przypadku problemów z kręgosłupem.
            
            Stelaż z listewek i płytek

Stelaże te łączą obydwie technologie i przeznaczone są dla osób, które nie dysponują dużym budżetem, ale chcą korzystać z zawieszenia płytkowego. Łączą one elastyczność listewek z ruchomością płytek i również świetnie sprawdzają się przy bólach pleców.

B. Łóżka z funkcją relaks elektryczną lub ręczną

            Łóżka z ręczną funkcją relaks

Stelaże wyposażone w ręczny mechanizm relaksacyjny działają dzięki naciskowi ciała. Nie ma potrzeby podłączania ich do źródła prądu. Łóżko z ręczną funkcją relaks to idealny wybór, jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu!
            
           
 Łóżko z elektryczną funkcją relaks

Stelaże elektryczne mogą być wyposażone w 1 do 4 silników sterowanych pilotem. Każdy silnik umożliwia podniesienie lub opuszczenie jednego ze stelaży, zapewniając odpowiednią pozycję użytkownika. Aby umożliwić dostosowanie pozycji stelaża, nasze łóżka wyposażone są w 2 silniki elektryczne marki OKIN.

OKIN to niemiecka marka specjalizująca się w produkcji silników, ceniona od lat za swoje doświadczenie i jakość. Oferowane produkty spełniają surowe kryteria jakości i trwałości i wykorzystują najnowsze technologie.

3. Jak pielęgnować i zainstalować łóżko z funkcją relaks?

By jak najdłużej móc cieszyć się łóżkiem z funkcją relaks, zaleca się regularne odwracanie materaca, szczególnie lateksowego, i ustawianie łóżka w pozycji leżącej, by materac nie utrwalił konkretnej pozycji. Należy też pilnować temperatury w sypialni i wietrzyć pokój , by usunąć wilgoć powstałą w nocy.

4. Marki łóżek z funkcją relaks

Zobacz także:

Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów