Jesteśmy gotowi na wszystko, by zapewnić naszym pociechom spokojny sen! Nieważne, czy szukasz pojedynczego łóżka, łóżka piętrowego czy na antresoli, z pewnością niniejszy pomoże Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.

1. Po co wymieniać łóżko dziecięce?

Istnieje kilka powodów, dla których możesz chcieć wymienić łóżko dziecięce: miejsce, którym dysponujesz albo po prostu wygląd łóżka dziecięcego.
  • Wiek dziecka:
Twoje dziecko rośnie i jego potrzeby stopniowo się zmieniają. W zależności od wieku dziecko ma również różne potrzeby dotyczące materaca. Jego łóżko powinno rosnąć razem z nim. Mniej więcej w wieku 2 lub 3 lat może poczuć, że w łóżeczku dziecięcym jest mu za ciasno, zacznie się wtedy wspinać po szczebelkach. To czas, by poszukać nowego łóżka, bardziej dostosowanego do jego wieku. Wymiana łóżka może mieć duży wpływ na sen dziecka, trzeba z nim o tym porozmawiać, by uniknąć problemów.
Na początku, na okres przejściowy możesz wybrać łóżko dziecięce z niewielką barierką z boku, która zabezpieczy dziecko.

Gdy będziesz mieć w domu nastolatka, możesz wybrać kolejny model. Twoje dziecko szybko rośnie w tym czasie i może być mu za ciasno w łóżeczku dziecięcym. W takim przypadku można wybrać 2-osobowe łóżko na antresoli, dzięki któremu zaoszczędzisz miejsce w pokoju! Możesz też wybrać od razu łóżko dla dorosłych.
  • Przestrzeń, która dysponujesz
By nasze maluchy dobrze czuły się w swoim pokoju, musimy zapewnić im jak najwięcej miejsca! Łóżka dziecięce oferują coraz więcej rozwiązań, aby zaoszczędzić przestrzeń. Łóżka piętrowe, na antresoli, z wbudowanymi schowkami, to wszystko pozwala jak najlepiej zoptymalizować metry kwadratowe w dziecięcym pokoju, czemu więc z tego rezygnować?
  • Wygląd:
Dzieci szybko rosną i łóżko trzeba wymieniać nawet kilka razy, ale nie rezygnujmy ze względów estetycznych, istnieje bowiem wiele modeli łóżek dziecięcych w niskiej cenie, które upiększą pokój naszego malucha. Wszystkie kolory, kształty, rozmiary, style, cały wachlarz możliwości, by wybrać wymarzony model łóżka dla naszego dziecka!

2. Jak wybrać łóżko dla dziecka?

By jak najlepiej wybrać łóżko dziecięce, warto uwzględnić poniższe kryteria.

2.1 Wiek dziecka

Przy wyborze łóżka dla dziecka ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego wiek. W przypadku małych dzieci, które spały dotąd w łóżeczku niemowlęcym, warto wybrać łóżko z boczną barierką.
Nie powinno się również wybierać łóżek górnych w przypadku dzieci młodszych niż 6 lat.

2.2 Rodzaje łóżek dziecięcych

Istnieją różne rodzaje łóżek dziecięcych. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada potrzebom Twojego dziecka.

A. Łóżko dziecięce na antresoli

Jeśli pokój Twojego dziecka jest niewielki, a ma ono więcej niż 6 lat, łóżko na antresoli zapewni miejsce pod spodem. Niektóre łóżka na antresoli są nawet dostępne w zestawie z biurkiem i/lub dodatkowymi schowkami. Niektóre modele mają nawet kanapę, którą można rozłożyć i zyskać 2-osobowe łóżko pod górnym łóżkiem!

Dla nastolatków dostępne są również łóżka na antresoli w wersji 2-osobowej. 2-osobowe łóżka na antresoli oferują miejsce do spania o wymiarach 140x190 cm, zapewniając większy komfort.

A. Łóżko dziecięce piętrowe

Dwoje Twoich dzieci musi spać w tym samym pokoju? Chcesz, aby Twoje dziecko mogło przenocować swoich małych przyjaciół w odpowiednich warunkach? W takim razie łóżko piętrowe to wybór dla Ciebie!

Zaleca się, by dzieci śpiące w górnym łóżku miały co najmniej 6 lat.
Ze względów bezpieczeństwa należy sprawdzić również maksymalne obciążenie łóżka i maksymalną wysokość materaca górnego łóżka.

Niektóre łóżka piętrowe mają także miejsce do przechowywania i/lub biurka, dzięki którym jeszcze lepiej zoptymalizujesz przestrzeń w dziecięcym pokoju!

C. Łóżko dziecięce w kształcie auta i dekoracyjne

Takie łóżka przyjmują kształt wymarzony przez dziecko: łóżko w kształcie pociągu, łóżko w kształcie auta czy też wozu strażackiego dla chłopców, łóżko w kształcie karety księżniczki dla dziewczynek, wszystko jest możliwe! W drogę do krainy snów!

D. Łóżko dziecięce wysuwane i leżanka:

Łóżko wysuwane zawiera szufladę, która może służyć jako dodatkowe miejsce do spania. To świetny sposób na przenocowanie małych gości!

Niektóre łóżka wysuwane mają nawet schowki lub szuflady podnoszone do poziomu głównego łóżka, tworząc łóżko 2-osobowe!

Łóżka wysuwane mogą mieć również formę leżanki, leżanka ma barierkę z trzech stron i może służyć także jako sofa.

A. Łóżko dziecięce rozsuwane

Dbasz o środowisko i wierzysz w maksymę „Ze wszystkiego można coś zrobić”? W taki razie wybierz łóżko dziecięce rozsuwane ! Z łóżeczka niemowlęcego zamienisz je w łóżko dla juniora, dostępne są też łóżka z różnymi rozmiarami stelaża. Nie czekaj dłużej!

F. Łóżko dziecięce ze skrzynią

Często ciężko jest utrzymać porządek w dziecięcym pokoju… Dobrze użyć w tym celu specjalnych rozwiązań czyli licznych schowków zintegrowanych z łóżkiem, by nie tracić miejsca! Szuflady, wnęki, przesuwne stoliki nocne, dzięki temu łóżko dziecięce stanie się prawdziwym sprzymierzeńcem porządku!

G. Łóżko dziecięce pół-wysokie i łóżko-domek

Łóżka pół-wysokie mają około 1 m wysokości.

Nadają się dla dzieci poniżej 6 lat, zbyt małych na prawdziwą antresolę, lub jeśli sufit jest dość nisko.

Dzięki takiemu łóżku zyskujesz dużo miejsca do przechowywania pod spodem. Co więcej, łóżka te często sprzedawane są z akcesoriami takimi jak tunele czy zasłony we wzory, dzięki który łóżko stanie się dla dziecka prawdziwym domkiem, w którym będzie się bawić i chować! W przypadku łóżka pirackiego czy też łóżka księżniczki świetnie sprawdzą się modele pół-wysokie!

H. Łóżko dziecięce z baldachimem

Do urokliwego pokoju doskonale nadaje się metalowe łóżko z baldachimem! Te łóżka dostępne w kilku kolorach to świetny wybór dla Twojej córeczki!

2.3 Wymiary łóżka

Przy wyborze nowego łóżka należy zwrócić uwagę na wymiary !

Jeśli Twoje dziecko ma już materac, weź pod uwagę jego wielkość przy zakupie łóżka. Nawet jeśli wymieniasz całe łóżko, wymiary są istotne.

Przede wszystkim weź pod uwagę, ile miejsca możesz przeznaczyć na łóżko. Sprawdź, czy nowe łóżko wejdzie w drzwi i zmieści się na klatce schodowej.

W przypadku łóżek górnych uwzględnij wysokość sufitu, by dziecko nie uderzyło się w głowę po obudzeniu!

Jeśli Twoje dziecko ma już ulubioną pościel, dobierz odpowiedni rozmiar łóżka.

Zwróć też uwagę na wielkość dziecka, by było mu wygodnie.

A. Łóżko dziecięce 90x190 cm

Rozmiar 90x190 cm to rozmiar standardowy łóżka 1-osobowego. Zaspokoi zatem potrzeby dziecka, a większość pościeli jest sprzedawanych w tym rozmiarze.

B. Łóżko dziecięce 90x200 cm

Jeśli Twoje dziecko jest duże i potrzebuje więcej miejsca do rozwoju i poruszania się podczas snu, możesz zdecydować się na mniej standardowy, ale większy rozmiar, który zapewni mu większy komfort.

A. Łóżko dziecięce 140x190 cm

To standardowy rozmiar łóżek dla dorosłych. Jednak niektóre łóżka dla nastolatków dostępne są w wersji 140x190 cm, dzięki czemu Twoje dziecko ma więcej miejsca do spania, a równocześnie może nadal korzystać z zalet łóżek dziecięcych. Dostępne są 2-osobowe łóżka na antresoli o wymiarach 140x190 cm.

3. Jak pielęgnować i zainstalować łóżko dziecięce?

3.1 Pielęgnacja łóżka dziecięcego

Pielęgnacja łóżka zależy od materiału, z którego jest wykonane.
  • Łóżko z ekoskóry: pielęgnacja takiego łóżka jest wyjątkowo prosta! Wystarczy przetrzeć gąbką ewentualne plamy i wszystko znika! Maluchy mogą korzystać z takich łóżek bez obaw, że je zniszczą.
  • Łóżko drewniane: łóżko z drewna woskowanego przecieraj ściereczką z mikrofibry lub lekko nawilżoną szmatką. Istnieją również produkty do konserwacji drewna. Do łóżek z surowego lub białego drewna najlepiej używać szczoteczki do zębów i czarnego mydła z gorącą wodą. Łóżko z drewna sosnowego, orzechowego, tekowego, wiśniowego lub surowego dębu wyczyścisz twardą szczoteczką do zębów i wodą z wybielaczem.
  • Łóżko z płyty wiórowej i MDF: Łóżko z płyty wiórowej lub MDF jest równie łatwe w utrzymaniu jak łóżko z ekoskóry, w dodatku niewiele kosztuje. Użyj wody z mydłem i natychmiast wytrzyj, sprawdzą się również środki do czyszczenia szyb.
  • Łóżko metalowe: czyści się równie łatwo jak łóżko z ekoskóry czy płyty wiórowej! Wystarczy użyć mydła marsylskiego i ciepłej wody!
  • Łóżko z tkaniny: Dostępne są produkty chroniące przed plamami lub wodą, które najlepiej zabezpieczą łóżka z tkaniny. W przypadku plam możesz użyć roztworu odplamiacza, rozprowadź go na całym zagłówku za pomocą czystej szmatki. Następnie osusz tkaninę suchą szmatką lub suszarką do włosów.

3.2 Montaż łóżka dziecięcego

Ostatnia rada dotycząca łóżek dziecięcych: dobrze wybierz ustawienie łóżka, by zapewnić dziecku jak najlepszy sen:
- Unikaj miejsc w przejściu, z przeciągiem lub zbyt nasłonecznionych.
- Ustaw łóżko przy ścianie, by za bardzo się nie ruszało.

Pamiętaj: niektóre łóżka na antresoli wymagają przymocowania do ściany.

Zobacz także:

Porada
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów
Przewodnik zakupów